۱۳۹۲ دی ۲۷, جمعه

گزارش جدید احمد شهید به مجمع عمومیUN

تداوم نقض حقوق بشر درایران
آخرین گزارش احمد شهید به مجمع عمومی سازمان ملل متحد حکایت از ادامه روند نقض حقوق بشر در ایران و نگرانی جدی نهادهای ناظر از عدم بهبود این شرایط دارد.
این گزارش عصر چهارشنبه، اول آبان در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه خواهد شد در حالی که متن کامل آن را احمد شهید از طریق رسانه‌های اجتماعی منتشر کرده است.
درگزارش آقای شهید آمده که شرایط حقوق بشر در ایران همچنان دغدغه جدی ساز و کارهای مختلف ناظر حقوق بشر و مجمع عمومی سازمان ملل متحد است به‌طوری که هیچ نشانه‌ای از پیشرفت در این زمینه دیده نمی‌شود.
این گزارش به جزییات نمی‌پردازد بلکه تنها زمینه‌ای کلی از شرایط حقوق بشر در ایران ارائه می‌دهد، شرایطی که از ویژگی‌های آن «تبعیض جنسیتی در کنار نقض فراگیر و روش‌مند حقوق مدنی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» شهروندان توصیف شده است.
عدم همکاری ایران با ناظران حقوق بشر
گزارشگر سازمان ملل متحد سپس از حکومت ایران انتقاد می‌کند که «همکاری باری به هر جهت» آن با ساز و کارهای حقوق بشر سازمان ملل متحد موجب نگرانی بیشتری درباره پایبندی ایران به تعهدات خود در زمینه حقوق بشر می‌شود، چنان‌چه جمهوری اسلامی از میان ۲۸ نامه مشترکی که نهاهای ویژه حقوق بشر در سال ۲۰۱۲ برای آن فرستاده‌اند تنها به ۸ عدد آن پاسخ داده و درخواست‌های آنان برای بازدید از ایران را نیز بی‌پاسخ گذاشته است.
ایران تاکنون به درخواست‌های مکرر احمد شهید برای سفر به ایران پاسخ منفی داده است وحتی محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران، آقای شهید را به «ارتباط با گروه‌های تروریستی»، «تخلفات وسیع» و«جسارت به اسلام» درگزارش‌های خود متهم ساخته است.
«
۶۰۰ روزنامه‌نگار ایرانی ضد حکومتی»
آقای شهید درادامه گزارش خود می‌گوید که شماری ازسیاست‌ها وقوانین ازجمله قانون مطبوعات مصوب سال ۱۹۸۶ وقانون جرائم کامپیوتری مصوب سال ۲۰۱۰ همچنان به صورت آشکار حق آزادی بیان ودسترسی به اطلاعات تحت قانون بین‌الملل را نقض می‌کند.
اوهمچنین به گزارش‌ها درباره وجود «۶۰۰ روزنامه‌نگار ایرانی» ضد حکومتی اشاره می‌کند وآن را نگران‌کننده می‌خواند.
بحث درباره ۶۰۰ روزنامه‌نگار ایرانی ضد حکومتی را حید مصلحی، وزیر سابق اطلاعات ایران اواخر سال گذشته به میان کشید و مدعی شد که ماموران امنیتی جمهوری اسلامی با شناسایی و دستگیری تعدادی از عوامل آن توانسته‌اند به این شبکه ضربه بزنند.
اما بازداشت روزنامه‌نگاران ایرانی بازه زمانی گسترده‌ای را شامل می‌شود که در دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد شتاب بسیاری یافت و همچنان نیز آن‌طور که احمد شهید می‌گوید دست‌کم ۴۰ تن از آنان در کنار ۲۹ وبلاگ‌نویس و فعال اینترنتی در زندان به‌سرمی‌برند.
آزارخانواده کارکنان رادیو فردا وبی‌بی‌سی فارسی
آقای شهید در ادامه به آزار خانواده‌های کارکنان رادیو فردا وبی‌بی‌سی فارسی اشاره می‌کند که درایران زندگی می‌کنند.
خرداد سال جاری آرمان مستوفی، مدیر رادیو فردا گزارش داد که در یک سال گذشته ماموران امنیتی ایران اعضای خانواده ۱۰ تن از کارکنان این رسانه را مورد بازجویی قرار داده‌اند.
همان زمان بی‌بی‌سی فارسی نیز اعلام کرد که وزارت اطلاعات ایران اعضای ۱۵ تن از کارکنان آن را مورد بازجویی قرار داده و آنها را تهدید به از دست دادن شغل و حقوق و ممنوع‌الخروجی کرده است.
تبعیض جنسیتی، مذهبی وقومی
نابرابری جنسیتی، خشونت علیه زنان وتبعیض علیه اقلیت‌های دینی ومذهبی، مانند بهایی‌ها، مسیحیان، دراویش و اقلیت‌های قومی مانند عرب‌های خوزستان، کردها، اهالی سیستان و بلوچستان ونیز پناهندگان افغانی موارد دیگری است که گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد درامور حقوق بشر درایران ازآن یاد می‌کند وجمهوری اسلامی را به تداوم آن متهم می‌سازد.
احمد شهید درنهایت ازجمهوری اسلامی می‌خواهد به نقض حقوق بشر با آزاد کردن زندانیان سیاسی و رفع این تبعیض‌ها پایان دهد.
 
تاثیر تحریم‌ها بر زندگی مردم ایران
اما بخشی از این گزارش به پیامدهای ناگوار تحریم‌ها برمردم ایران اشاره دارد. کمبود دارو وکمیاب شدن داروهای خاص از جمله مواردی است که احمد شهید می‌گوید دراثر تحریم‌ها به مردم خسارت وارد کرده است.
دراین گزارش قید شده که براثر تحریم‌ها داروهای سرطان، بیماری‌های قلبی، تالاسمی، هموفیلی، ایدز ودیگر بیماری‌های خاص در ایران کمیاب شده است.
 
همچنین در این گزارش از کمبود تجهیزات پزشکی درایران سخن رفته است. احمد شهید به نقل ازانجمن هموفیلی یادآور شده است که نزدیک به ۷ هزار بیمار هموفیلی درخطر کمبود دارو هستند.
شهید خاطرنشان کرده که تحریم‌های بانکی به واردات کالاهای ضروری وبشردوستانه لطمه  زده است.
 
ودرنهایت مورد دیگری که آقای شهید به آن اشاره کرده تحریم صادرات بنزین به ایران است که چنان‌چه او می‌گوید «موجب افزایش آلودگی درایران» شده است چرا که سوخت تولید داخل کم کیفیت است.%