۱۳۹۳ شهریور ۱۱, سه‌شنبه

تلاش برای پاکسازی قومی یکی از وجوهات تشابه حکومتهای اسلامی

عفو بین‌الملل سیاست تشکیل وتجهیز گروه‌های شبه نظامی فرقه‌ای را سازنده ندانسته است
'دولت اسلامی درشمال عراق برنامه پاکسازی قومی ودینی اجرا می‌کند'
بی بی سی، به روز شده:  06:20 گرينويچ - سه شنبه 02 سپتامبر 2014 - 11 شهریور 1393
-------- عفو بین‌الملل: تلاش حکومت اسلامی برای پاکسازی قومی درعراق
وب‌سایت رادیو فردا  11/06/1393 – 2014/09/02
سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه، یازدهم شهریور، اسنادی منتشر کرد که نشان‌دهنده پاکسازی قومی گسترده درشمال عراق توسط نیروهای جهادی «حکومت اسلامی» یا همان داعش است.
براساس این گزارش، نیروهای حکومت اسلامی «به شکلی سیستماتیک» وبرنامه‌ریزی‌شده اقلیت‌های قومی درشمال عراق را کشته یا ربوده‌اند.
این سازمان در گزارشی بیست صفحه‌ای با بازمانده‌های قتل‌عام‌های این گروه گفت‌وگو کرده است. این افراد در روایات خود توضیح می‌دهند که چطور نیروهای داعش در منطقه سنجار مردان و پسران را دسته‌جمعی سوار کامیون کرده، به خارج روستا برده و به شکل جمعی یا فردی به قتل رسانده‌اند.  
در این گزارش آمده که «صدها یا احتمالا هزاران زن و کودک ایزدی»، به همراه تعداد زیادی از مردان این اقلیت مذهبی، توسط نیروهای حکومت اسلامی ربوده شده‌اند.
دوناتلا رُوِرا، مشاور ارشد سازمان عفو بین‌الملل در امور بحرانی، در این باره می‌گوید که داعش «جنایاتی نفرت‌انگیز» مرتکب شده و مناطق روستایی شمال عراق را بدل به کشتارگاه کرده است تا این منطقه را از هر فرد «غیر عرب» و «غیر سنی» پاک کند.
در گزارش عفو بین‌الملل به دو مورد «قتل‌عام» درماه مرداد گذشته درشهر سنجار اشاره شده، که یکی روز ۱۲ مرداد در روستای «غینیه» بوده و دیگری روز ۲۴ مرداد در روستای کوچو. تعداد کشته‌ها دراین دو روستا به صدها تن می‌رسد.
عفو بین‌الملل می‌گوید مردان و پسران، حتی کودکان دوازده ساله، توسط نیروهای داعش اسیر و به ضرب گلوله کشته شده‌اند.
داستان سلیم، یکی از کسانی که از این کشتار جان سالم به در برده، بخشی از گزارش عفو بین‌الملل درباره پاکسازی قومیتی در شمال عراق است. سالم به عفو بین‌الملل می‌گوید که توانسته درجریان تیراندازی خود را مخفی کند و دوازده روز درمنطقه‌ای درنزدیکی محل کشتار خودرا مخفی کند. او می‌گوید برخی از مردان درجریان این تیراندازی کشته نشده‌ وپیش از مرگ چندین روز درد کشیده‌اند.
عفو بین‌الملل درچکیده گزارش خود آورده است که از ۲۰ خرداد که پیشروی نیروهای داعش درشمال عراق آغاز شد، نزدیک به ۸۳۰ هزار نفر درشمال عراق خانه‌های خود را ترک کرده و آواره شده‌اند.
مسیحی‌های آشوری، شیعه‌های ترکمن، شیعه‌های شبک، ایزدی‌ها، اهل حق‌ها (کاکائی‌ها) ومندائیان سبائی همگی قرن‌ها در استان نینوا زندگی می‌کردند. این منطقه درحال حاضر تحت کنترل نیروهای حکومت اسلامی یا همان داعش است.
فلاویا پانزیری، معاون کمیسر ارشد سازمان ملل درامور حقوق بشر، نیز روز گذشته، دهم شهریور، اقدامات غیرانسانی نیروهای دولت اسلامی در شمال عراق را خارج از تصور خوانده و گفته بود براساس گزارش‌هایی که سازمان ملل دریافت کرده، «کشتار هدفمند، تغییر دین اجباری، سوءاستفاده جنسی و شکنجه» از جمله جرائمی است که گروه «حکومت اسلامی» مرتکب شده‌ است.%  وب‌سایت رادیو فردا  11/06/1393 – 2014/09/02