۱۳۹۳ مهر ۸, سه‌شنبه

دواقدام دانشمندان سرشناس جهان برای آزادی فيزيکدان ترکمن ايرانی بی گناه

1-نامه ۱۸ برنده نوبل فيزيک به خامنه‌ای: اميد کوکبی را آزاد کنيد
رادیوفردا ، ۱۳۹۳/۰۷/۰۵ ، توسط نادر صدیقی
هيجده تن از برندگان جايزه نوبل در نامه سرگشاده ای خطاب به آيت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی خواستار آزادی اميد کوکبی فيزيکدان ۳۲ ساله ايرانی شده اند.
اميد کوکبی بيش از سه سال و نيم است که در زندان بسر می برد. او با اتهام عدم همکاری در پروژه های نظامی جمهوری اسلامی به ده سال حبس در ايران محکوم شده است.
نامه سرگشاده ای که به امضای هيجده تن از فيزيکدانان نامدار جهان رسيده، برای چندمين بار از رهبر جمهوری اسلامی می خواهد که اميد کوکبی را پس از سه سال و هشت ماه، بی درنگ از زندان آزاد کند.
اين نامه سرگشاده، تلاش مشترکی ازسوی عفو بين الملل و دو سازمان علمی و حقوق بشری ديگر به نام های کميته دانشمندان نگران در نيويورک و انجمن فيزيکدانان آمريکا درايالت مريلند برای آزادی اميد کوکبی ۳۲ ساله است.
خانم ميشل اروين از انجمن فيزيکدانان آمريکا، روز جمعه در يک گفتگوی اختصاصی به راديو فردا گفت که تقاضاهای مکرر برای آزادی آقای کوکبی تا کنون بی پاسخ مانده ولی اميد است که اين تلاش جديد، ثمربخش باشد.
خانم اروين می گويد: «انجمن فيزيکدانان آمريکا اکنون چند سالی است که برای آزادی اميد کوکبی تلاش می کند. اين کوشش ها، چند ماه پس از بازداشت او در سال ۲۰۱۱ ميلادی آغاز شد و از آن هنگام تاکنون، چندين سازمان علمی و مدافع حقوق بشر و ازجمله سازمان بين المللی آزادی دانشمندان به اين تلاش ها پيوسته اند».
خانم اروين در ادامه اضافه می کند که: «رييس کميته جهانی دانشمندان، اطلاعاتی دريافت کرده که نشان می دهد، آقای کوکبی از چندين بيماری و ازجمله تنگی نفس، نارسايی قلبی و درد مفاصل رنج می برد. او همچنين به شدت نيازمند مراجعه به دندان پزشک است».
به گفته اين مقام انجمن فيزيکدانان آمريکا، سرطان معده در خانواده اميد کوکبی موروثی بوده و او چندی است که از اين بابت هم ابراز ناراحتی کرده و بر اين همه، بايد بيماری کليه را هم اضافه کرد.
خانم اروين درپايان گفتگو باراديوفردا اظهار اميدواری کرد که اين بار آيت الله خامنه ای به آزادی اميدکوکبی پاسخ مثبت دهد.
پژوهش های اميد کوکبی شامل استفاده از ليزر برای غنی سازی در فعاليت های اتمی می شود و سال گذشته، جايزه آندره ساخاروف فيزيکدان فقيد روس، به آقای کوکبی تعلق گرفت. اين جايزه به دانشمندانی داده می شود که در ترويج حقوق بشر تاثيرگذار بوده اند.
نشريه آمريکايی نيچر (طبيعت) هم روز جمعه در وب سايت خود با انتشار عکسهايی از اميد کوکبی به اين نکته اشاره کرد که اين دانشمند جوان ايرانی، در ماه مارس گذشته از زندان، يک مقاله علمی ارزنده ارايه داد و تا کنون چندين رساله علمی به کنفرانس های محلی و بين المللی در زمينه استفاده از ليزر در درمان بيماری های بينايی و ازجمله به کنفرانس جهانی موسوم به «ليزرها و الکترو اُپتيکز» يا مهار نور با ابزارهای الکترونيکی که ماه ژوئن گذشته در کاليفرنيا برپا شد، فرستاد که از جانب اين کنفرانس بسيار مهم با استقبال روبرو شد.
در نامه سرگشاده فيزيکدانان برنده جوايز نوبل خطاب به آقای خامنه ای، اتهام های وارده به اميد کوکبی ساختگی خوانده شده و دانشمندان خواستار شفقت نسبت به اين جوان عالم و آزادی بی قيد و شرط او شده اند.%
-----------------------------------  
2-دهها تن ازاستادان خارجی وبرندگان جایزه نوبل خواستار آزادی امید کوکبی شدند
رادیوفردا ، ۱۳۹۰/۰۴/۲۸
دهها تن ازاستادان خارجی، دانشمندان وبرندگان جایزه نوبل با ارسال نامه ای به آیت الله علی خامنه ای خواستار آزادی امید کوکبی، دانشجوی فوق دکترای فیزیک شدند.
به گزارش سایت کلمه امید کوکبی که در دانشگاه تگزاس آمریکا درحال تحصیل است، دربهمن ماه سال 89 که برای دیدار با خانواده اش به ایران رفته بود درفرودگاه امام خمینی بازداشت شد.
امید کوکبی که 29 سال دارد به اتهام "ارتباط با دولت متخاصم" و"کسب درآمد نامشروع" بازداشت شده است. اتهامی که توسط وی تکذیب شده است.
استادان خارجی درنامه خود نوشته اند آقای کوکبی به خاطر همکاری درامر اموزش، کمک هزینه می گرفته است که این کمک هزینه به طور معمول به تمامی دانشجویان سال اول دکتری توسط دانشگاه تگزاس داده می شود واین کمک هزینه ازطرف دولت آمریکا نیست .