۱۳۹۵ شهریور ۱۵, دوشنبه

واکنش ایران بمعرفی گزارشگر ویژه ی جدید حقوق بشر س.ملل برای ایران

بی بی سی: دبیرستاد حقوق بشر قوه قضاییه معرفی گزارشگر ویژه ی جدید حقوق بشر برای ایران را محکوم کرد
محمدجواد لاریجانی، معاون بین‌الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران معرفی عاصمه جهانگیر به عنوان گزارشگر جدید حقوق بشر ایران را محکوم کرده است.
آقای لاریجانی گفته است: "انتصاب گزارشگر ویژه اساسا ازنظر جمهوری اسلامی ایران غیرموجه و مردود است."
معاون قوه قضاییه ایران انتخاب گزارشگر ویژه را محصول "استانداردهای دوگانه وبرخوردهای گزینشی برخی کشورهای خاص" دانسته و گفته است "موضع اصولی" جمهوری اسلامی مخالفت با گزارشگران ویژه است.
در روزهای اخیر عاصمه جهانگیر، فعال حقوق بشر پاکستانی به عنوان جانشین احمد شهید معرفی شده است. خانم جهانگیر ماه آینده میلادی رسما جانشین آقای شهید خواهد شد.
خانم جهانگیر پنجمین گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درامور ایران خواهد بود.
گزارشگران ویژه حقوق بشر ایران:
آندریاس آگوییلار (۱۹۸۴ تا ۱۹۸۶): حقوقدان ونزوئلایی، از روسای کمیسیون سازمان ملل برای بررسی وتحقیق درمورد جنایات شاه
رینالدو گالیندو پل (۱۹۸۶ تا ۱۹۹۵): حقوقدان السالوادوری
موریس کاپیتورن (۱۹۹۵ تا ۲۰۰۲): حقوقدان و دیپلمات کانادایی
احمد شهید (۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶): دیپلمات مالدیوی
عاصمه جهانگیر (۲۰۱۶ - ): وکیل و فعال حقوق بشر پاکستانی
هرچهار نفری که پیش از خانم جهانگیر این مقام را به عهده داشته‌اند از عدم همکاری مقام‌های جمهوری اسلامی گلایه کرده‌اند.
احمد شهید بارها خواهان سفر به ایران برای تهیه گزارشش شد، اما مقام‌های ایرانی این درخواست او را رد کردند
-------------- 
رادیوفردا : دبیرستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران در واکنش به انتخاب عاصمه جهانگیر، فعال حقوق بشر پاکستانی، به عنوان گزارشگر جدید حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، انتصاب گزارشگر ویژه را «غیرموجّه و مردود» و «ناشی از استانداردهای دوگانه و برخوردهای گزینشی» خواند.
به گزارش خبرگزاری میزان، خبرگزاری رسمی قوه قضائیه، محمدجواد لاریجانی روز شنبه ۱۳ شهریور، گفت که انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل درامور ایران «اساساً از نظر جمهوری اسلامی ایران غیرموجّه و مردود است».
به گفته آقای لاریجانی، جمهوری اسلامی «همواره یک موضع اصولی نسبت به انتصاب گزارشگر ویژه کشوری داشته و آن را ناشی از استانداردهای دوگانه و برخوردهای گزینشی برخی کشورهای خاص در چارچوب شورای حقوق بشر می‌داند».
دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران پیش از این نیز انتخاب گزارشگر ویژه حقوق بشر برای جمهوری اسلامی را به دلیل به گفته او «بالاتر بودن رکورد حقوق بشر در ایران از کل حقوق بشر منطقه»، یک عمل «غیرموجه و غیرقانونی» خوانده بود.
سخنان آقای لاریجانی درباره «موضع اصولی» جمهوری اسلامی در حالی بیان می‌شود که بر اساس گزارش‌ها، مقام‌های ایران در سال۹۰ سه شرط «مرد بودن، مسلمان بودن، وغیرعرب بودن»را برای گزارشگر ویژه حقوق بشر درامورایران تعیین کرده بودند.
شورای حقوق بشر سازمان ملل در ۲۷ خرداد سال ۱۳۹۰ احمد شهید، وزیر خارجه پیشین مالدیو، را به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر درامور ایران برگزید. انتخابی که متضمن هرسه شرط ایران بود. این مأموریت تا فروردین سال ۹۵ به طور سالانه تمدید شد.
در فروردین سال ۹۰ آلن ایر، یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمريکا، در گفت‌وگویی با رادیو فردا اعلام کرده بود که «نقض مکرر و فاحش حقوق شهروندان ايران توسط دولت اين کشور محرز است» و به همین دلیل باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و سایر مقام‌های این کشور«وارد عمل» شده‌اند تا گزارشگر ويژه حقوق بشر درامورايران انتخاب شود.
او تأکید کرده بود که عدم همکاری جمهوری اسلامی در این باره «عواقب و تبعات به همراه خواهد داشت».
در دوران مأموریت احمد شهید، جمهوری اسلامی هیچ گاه اجازه سفر به ایران را به او نداده است.
با این حال خبرگزاری میزان روز شنبه در گزارشی ضمن حمله به احمد شهید و عاصمه جهانگیر نوشت که آقای شهید «گزارش‌هایش را تماماً در خارج از کشور تهیه و تنظیم می‌کرد؛ امری که استنادات گزارشات را به دلیل دوری از میدان اصلی، شدیداً به چالش می‌کشد و اساساً آنها را از صفت مستند بودن، دور می‌کند».
مقام‌های جمهوری اسلامی همچنین همه گزارش‌های احمد شهید را «مغرضانه» خوانده‌اند و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه ایران بارها او را با عباراتی مانند «احمد شریر»، «نادان» ،«مغرض» و«هنرپیشه رسانه‌ای» مورد خطاب قرار داده است.
مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری ایران هم در دی‌ماه سال ۹۲، احمدشهید را «فردی فاسد وعمله سیاسی» خوانده بود که «از ابتدا علیه ملت ایران موضع‌گیری کرده است».
درسال ۹۳ اما مرضیه افخم، سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران، اعلام کرد که مقام‌های «قضایی ودیپلماتیک» جمهوری اسلامی با آقای شهید دیدار کرده‌اند.
عاصمه جهانگیر، گزارشگر جدید حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، ۶۴ سال دارد و از فعالان مشهور و قدیمی حقوق بشر در پاکستان و بنیانگذار کمیسیون حقوق بشر این کشور به شمار می‌آید.
خانم جهانگیر از رهبران جنبش وکلای پاکستان در سال ۲۰۰۷ بود که در اعتراض به تعلیق ریاست افتخار محمود چودری بر دادگاه عالی این کشور توسط پرویز مشرف، رئیس‌جمهور وقت پاکستان، برپا شد.
اودرسال ۱۹۸۳ به علت شرکت دراعتراض‌ها علیه حکومت نظامی ضیاءالحق زندانی شد ودرسال ۲۰۰۷ نیز برای مدتی درحصر خانگی قرار گرفت.
عاصمه جهانگیر از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در آزادی ادیان و عقاید بوده است.
پیش از تبدیل کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل به شورای حقوق بشر، رینالدو گالیندوپل در سال‌های ۱۳۶۵ تا ۱۳۷۳ و موریس کاپیتورن درسال‌های ۱۳۷۴ تا ۱۳۸۰، به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران فعالیت می‌کردند.
آقای کاپیتورن در سال ۹۰ درگفت‌و‌گویی با رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی گفته بود که پس از انتشار اولین گزارش او در مورد ایران «رهبران جمهوری اسلامی چنان خشمگین شدند» که دیگر به او اجازه سفر به ایران را ندادند.%