۱۳۹۳ تیر ۱۵, یکشنبه

حقوق بشر را درگفتگوهای هسته ای وارد کنید!


سازمان ملل: حقوق بشر را درگفتگوهای هسته ای وارد کنید!
جمهوری اسلامی: حقوق بشر ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد
مسوول حقوق بشر سازمان ملل روز پنج شنبه، (3 ژوئیه 2014 ـ 12 تیر 1393) گفت: گفتگوهای بین ایران و شش قدرت جهانی به منظور رسیدن به توافق درباره برنامه مورد اختلاف هسته ای باید دغدغه های مربوط به حقوق بشر را دربر بگیرد.
خانم ناوی پیلای، کمیسر حقوق بشر سازمان ملل، گفت که سازمان ملل به ویژه ازاعدام ها، ازجمله احتمال اعدام زنی به جرم قتل شوهرش در سن 17 سالگی در ایران نگران است.
خانم پیلای درحاشیه ای کنفرانسی در وین گفت: «این اعدام های زیاد که از محاکمه های به نظر ما غیرعادلانه یا به اتهام های شبهه آمیز ناشی می شود باعث نگرانی های فراوانی است. من توصیه می کنم که گفتگوها با ایران به طور کامل نگرانی های مربوط به حقوق بشر را در بر بگیرد. ما از ایران می خواهیم به حمایت از حقوق بشر شهروندانش متعهد شود.»
ایران وشش قدرت جهانی درآغاز این ماه گفتگوها را برای رسیدن به توافقی درباره محدوده برنامه هسته ای ایران و کاستن ازشکاف بین مواضع دو طرف ازسر گرفتند.
خانم پیلای هفته پیش گفته بود که گمان می رود از ابتدای امسال (2014) بیش از 250 تن در ایران اعدام شده اند.
منبع: جامعه دفاع ازحقوق بشر درایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر)
برگرفته از سایت اخبار روز ، پنج‌شنبه  ۱۲ تير ۱٣۹٣ -  ٣ ژوئيه ۲۰۱۴
-------------------------------  
 حقوق بشر ربطی به مذاکرات هسته ای ندارد
عباس عراقچی سخنگوی گروه مذاکره کننده هسته ای جمهوری اسلامی در پاسخ به درخواست کمیسیر عالی حقوق بشر سازمان ملل تاکید کرد طرح مباحث حقوق بشری درمذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ به هیچ عنوان مطرح نبوده وقابل پذیرش هم نیست.
ˈناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنج شنبه درحاشیه اجلاس وین درگفت و گو با خبرنگاران ازکشورهای گروه
۱+۵ خواسته بود که گفت و گو درباره مسائل حقوق بشر ایران را به طور مفصل در دستور کار خود در مذاکرات هسته ای قرار دهند.
عراقچی پنج شنبه شب درپاسخ به سوال ایرنا در باره این درخواست ˈناوی پیلای ازکشورهای عضو گروه
۱+۵ گفت: مباحث حقوق بشری هیچ ارتباطی به مذاکرات هسته ای ندارد. این را همه می دانند و چنین کاری نیز صورت نخواهد گرفت.
وی با اشاره به اینکه تنها تیتر خبری از اظهارات کمیسر حقوق بشر سازمان ملل را در این زمینه دیده و دقیقا نمی داند که آیا او چنین چیزی گفته است یا نه، تاکید کرد: خانم پیلای شخصیت محترمی در سطح بین المللی است. عراقچی افزود: ایشان به عنوان یک فرد باتجربه و مطلع شناخته می شود و بعید می دانم که این بدیهیات را درک نکرده باشد.  
معاون امور حقوقی و بین الملل وزیر خارجه جمهوری اسلامی تاکید کرد: همه طرفین ما در مذاکرات هسته ای نیز این را خوب می دانند که بحث حقوق بشر هیچ ارتباطی به مذاکرات هسته ای ندارد
.%
برگرفته از سایت اخبار روز ، پنج‌شنبه  ۱۲ تير ۱٣۹٣ -  ٣ ژوئيه ۲۰۱۴