۱۳۹۷ فروردین ۸, چهارشنبه

اعتراض دیده‌بان حقوق بشر به دستگیری شهروندان در ترکیه به دلیل توئیت‌های انتقادی

دیده بان حقوق بشر می‌گوید که در هفته‌های اخیر مقامات ترکیه تعداد بسیاری زیادی از شهروندان را به دلیل انتقاد در شبکه‌های اجتماعی از حمله ارتش این کشور به عفرین دستگیر و محاکمه کرده است.
وزارت کشور ترکیه اعلام کرده بین ۲۰ ژانویه و ۲۶ فوریه، ۶۴۸ نفر به دلیل اظهار نظر انتقادی از عملیات نظامی ترکیه در این شهر کردنشین در شمال سوریه دستگیر کرده است.
علاوه بر این، ۱۹۷ نفر دیگر هم دلیل اعتراضات خیابانی یا اعلام حمایت از این اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی بازداشت شده‌اند و وزارت کشور ترکیه پرونده‌های کیفری بیشتری را از پایان ماه فوریه (حدود یک ماه پیش) به جریان انداخته است.
به گفته هیو ویلیامسون معاون اروپا و آسیای مرکزی دیده‌بان حقوق بشر، دولت ترکیه با دستگیری و محکوم کردن مردم برای توئیت با مضمون دعوت به صلح" خود را بیش از همیشه "بی‌اعتبار" کرده است.
این دستگیری‌ها شامل طیف وسیعی از شهروندان، از خبرنگار و فعال حقوق بشر، اعضای سازمان‌های غیر دولتی، دانشگاهیان، کارگران ساختمانی، پزشکان، دانش آموزان و دانشجویان و نیز چهار عضو پارلمان ترکیه از حزب دمکراتیک خلق‌ها بوده است.
دیده بان حقوق بشر می‌گوید روال بازجویی، تهیه کیفرخواست و نحوه صدور احکام را در مورد پنج نفر که به دلیل توئیت‌های مربوط به عفرین برایشان پرونده کیفری تشکیل شده بررسی کرده است.
این نهاد پس از این بررسی به این نتیجه رسید "در بعضی از هجوم‌های پلیس برای دستگیری، تحقیقات جنایی به عنوان نوعی مجازات بکار گرفته شده نه بر اساس اعتقاد واقعی که رفتار مجرمانه اتفاق افتاده است. حتی اگر پرونده ای به دادگاه نرود یا به تبرئه متهم منتهی شود، کسانی که به آنها برچسب مشکوک به فعالیت تروریستی زده شده با تبعات جانبی تحقیقات پلیس و روند قضایی روبرو هستند مثل بیکار شدن یا انزوای اجتماعی."
آقای ویلیامسون گفت: "هیچ توجیهی وجود ندارد که مقامات ترکیه نظام کیفری را علیه انتقاد مسالمت آمیز بکار بگیرند. دولت ترکیه لازم است دیدگاههای مخالف را در جامعه تحمل کند حتی اگر انتقادهای تند علیه خودش باشد."
دولت ترکیه این اتهامات را تکذیب می‌کند و می‌گوید این افراد با انتشار "پروپاگاندای تروریستها" از آنها حمایت و وجه نهادهای ملی مثل ارتش را تخریب می‌کنند و دشمن حاکمیت هستند.

  • 27 مارس 2018 - 07 فروردین1397

هیچ نظری موجود نیست:

ارسال یک نظر