۱۳۹۳ شهریور ۲۲, شنبه

گروهی ازاطلاعاتی‌های اسرائیل: دیگر علیه فلسطینیان جاسوسی نمی‌کنیم

بی بی سی، به روز شده:  18:44 گرينويچ - جمعه 12 سپتامبر 2014 - 21 شهریور 1393
جمع‌آوری اطلاعات، یکی از بخش‌های مهم فعالیت‌های نظامی ارتش اسرائیل است
ده‌ها نفر از نیروهای باسابقه واحدی از ارتش اسرائیل که فعالیت‌های جاسوسی و اطلاعاتی دارد، گفته‌اند که دیگر حاضر نیستند در عملیات علیه فلسطینیان شرکت کنند.
چهل و سه نفر از نیروهای ذخیره سابق و کنونی ارتش اسرائیل نامه‌ای را درباره فعالیت‌های واحد ۸۲۰۰ ارتش امضا کرده‌اند. شنود الکترونیکی، اصلی‌ترین وظیفه کارکنان این واحد خوانده شده است.
امضاکنندگان این نامه گفته‌اند که اطلاعات جمع‌آوری‌شده توسط این واحد -که بیشترشان به افرادی بی‌ارتباط با فعالیت‌های تروریستی مربوط است- برای "عمیق‌تر کردن حضور نظامی" درمناطق اشغالی به کار رفته است.
اسرائیل ازسال ۱۹۶۷ میلادی تاکنون کرانه باختری رود اردن وشرق بیت‌المقدس را تحت اشغال دارد. ارتش وشهرک‌نشینان اسرائیل درسال ۲۰۰۵ میلادی نوار غزه را ترک کردند، ولی سازمان ملل متحد این منطقه را همچنان اشغالی می‌داند.
'تردیدهایی جدی' : واحد ۸۲۰۰ بخشی از ارتش اسرائیل است که وظیفه جمع‌آوری اطلاعات را به عهده دارد و اغلب با آژانس امنیت ملی آمریکا (ان‌اس‌ای) مرتبط خوانده می‌شود.
نامه اعتراضی گروهی از کارکنان کنونی وسابق این واحد برای بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل وفرماندهان نظامی ارشد آن کشور فرستاده شده است.
به گزارش روزنامه یدیعوت اخرونوت در این نامه آمده است که برخلاف بسیاری از کشورهای دیگر "هیچ نظارتی بر روش‌های جمع‌آوری اطلاعات یا ردیابی و شیوه استفاده از داده‌ها و اطلاعات به دست‌آمده علیه فلسطینیان وجود ندارد."
دراین نامه اضافه شده است: "ما حاضر نیستیم در اقدامات علیه فلسطینیان نقش داشته باشیم و حاضر نیستیم به فعالیت خود به عنوان ابزاری برای عمیق‌تر کردن حضور نظامی در مناطق اشغالی ادامه دهیم."
اسامی امضاکنندگان این نامه منتشر نشده است.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دفتر سخنگوی ارتش اسرائیل در واکنش به انتشار این نامه، بیانیه‌ای صادر کرده که در آن آمده است: سطح استانداردهای اخلاقی که کارکنان واحد ۸۲۰۰ رعایت می‌کنند "درسطح واحدهای اطلاعاتی اسرائیل وحتی سراسر جهان بی‌نظیر است وهمتا ندارد"، ضمن آن که سازکارهایی داخلی برای ثبت شکایت‌ها وگزارش درباره سوءرفتار یا اعمال خلاف قانون درنظر گرفته شده است.
دراین بیانیه آمده است: همین که نویسندگان نامه( برای طرح ادعای خود) ابتدا به رسانه‌ها مراجعه کرده‌اند، "تردیدهایی جدی درباره میزان اهمیت ادعاهای آنها به وجود می‌آورد."