۱۳۹۶ شهریور ۲۳, پنجشنبه

بحران روهینگیا ویا "فاجعه انسانی" میانمار را شورای امنیت با مداخله فوری حل نماید

بی بی سی، 13.09.2017 : ده برنده جایزه نوبل صلح ودوبرنده جایزه نوبل پزشکی، به همراه تعدادی ازشخصیت‌های دیگر، درنامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهان "مداخله فوری" این شورا و"استفاده از همه ابزارهای ممکن" برای حل "فاجعه انسانی" درمیانمار شده‌اند.
امضاکنندگان نامه از جمله شیرین عبادی، برنده نوبل صلح، از شورای امنیت خواسته‌اند تا زمانی که فرصت برای حل بحران وجود دارد، با تصمیمی "جسورانه و قاطع" برای  حمایت از اقلیت مسلمان روهینگیا مداخله کند.
این چهره‌های سرشناس فعال در زمینه حقوق بشر به گزارش‌‌های متعدد از خشونت‌های ارتش میانمار علیه اقلیت مسلمان روهینگیا اشاره کرده و گفته‌اند صدها کشته، صدها هزار آواره، مواردی از تجاوز، به آتش کشیدن روستاها و بازداشت‌های خودسرانه، شرایط دردناکی را ایجاد کرده‌اند که هر روز هم بدتر می‌شود.
آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل امروز، چهارشنبه ۱۳ سپتامبر، گفت مسلمانان روهینگیا با یک "فاجعه" انسانی در میانمار روبرو هستند.
اقدام‌های نظامیان میانمار علیه اقلیت روهینگیا چنان بوده که زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، آنها را "نمونه کلاسیک پاکسازی قومی" دانسته است.
ارتش میانمار برای مقابله با گروه شورشی "ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان" عملیاتی وسیع در ایالت راخین را آغاز کرده و گزارش‌ها حاکی از همراهی شبه‌نظامیان بودایی با نیروهای نظامی است.
شیرین عبادی و چند برنده دیگر جایزه نوبل، در نامه خود به شورای امنیت سازمان ملل گفته‌اند که دولت میانمار باید بداند که کمک‌های مالی بین‌المللی مشروط به تغییر سیاست در قبال اقلیت روهینگیا است و تبلیغات علیه این اقلیت و برافروختن تنفر و خشونت علیه آنها باید متوقف شود.
آنگ سان سوچی، رهبر دولت میانمار، از برندگان پیشین جایزه صلح نوبل است و به همین دلیل بسیاری از او خواسته‌اند که خشونت‌ها در ایالت راخین را محکوم کند.
اما خانم سوچی رسانه‌های جهان را به ارائه تصویری نادرست از وقایع میانمار متهم کرده است. او امروز چهارشنبه ۱۳ سپتامبر اعلام کرد که به دلیل وضعیت داخلی میانمار از شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل منصرف شده است.
شیرین عبادی، ازامضا کنندگان نامه سرگشاده به شواری امنیت، پیش ازاین هم ازموضع خانم سوچی انتقاد کرده است.
دزموند توتو وملاله یوسف‌زی از دیگر امضاکنندگان نامه هستند.